Najbolji krovni koferi: Kako se biraju i iskustva vozača

Ukratko

  • Pre litara proverite krov: od dozvoljenog opterećenja krova oduzimaju se nosači i prazan kofer. Kod krova od 75 kg i kofera od 25 kg za stvari ostaje oko 45 kg.
  • Za skije: Thule Motion XT Alpine, skije do 215 cm. Za najviše prostora: Thule Force XT XL, 500 litara.
  • Za povremena putovanja: Cam Sport 431. Na kuki, bez krova: Thule Onto.
  • Vozite do 130 km/h i računajte na oko litar goriva više na 100 km.

Krovni kofer rešava jedan problem: stvari koje ne staju u gepek. Uz to donosi i obaveze, jer kofer sam troši deo opterećenja koje krov sme da nosi, a sve na krovu podiže težište auta. Zato ovde kofer biramo po tome šta prevozite i koliko vaš krov sme da nosi, uz rezultate ADAC-ovih testova i iskustva vozača. Nosači i ostala oprema za put su u kategoriji Putovanje autom.

Šta krovni kofer može, a šta ne može

Kofer dodaje prostor, ne nosivost. Koliko smete da natovarite ne određuje kofer, nego krov vašeg auta. Dozvoljeno opterećenje krova piše u uputstvu za vozilo i, po ADAC-u, kreće se između 50 i 100 kg. Od tog broja se oduzimaju nosači i prazan kofer, a tek ostatak je za stvari.

Kofer nije zamena za gepek kad su u pitanju teške stvari. ADAC savetuje da u kofer ide meko i lagano, kao torbe, vreće za spavanje i ćebad, a da teško i ono što ne sme da pokisne ostane u gepeku. Sve u koferu mora biti vezano kaiševima, jer je nevezan teret u sudaru opasan.

Litraža iz deklaracije nije uvek tačna. U ADAC-ovom testu iz 2024. godine tri kutije su imale oko 10 odsto manje prostora nego što piše, a jedna čak 20 odsto.

Bezbednost zavisi od pričvršćivanja. U testu iz 2024. dve kutije nisu prošle gradski sudar, pri oko 30 km/h, jer su se odvojile od nosača. ADAC upozorava da bi takva kutija u stvarnom sudaru mogla da padne sa auta i povredi prolaznike.

Kofer menja i vožnju. Auto je viši, pa garaže i podzemni parkinzi mogu da otpadnu. Osetljiviji je na bočni vetar, posebno pri preticanju kamiona i na mostovima, a težište je više. ADAC preporučuje najviše 130 km/h, a izmerio je da auto sa koferom pri toj brzini troši oko 18 odsto više, otprilike litar na 100 km.

Koliko sme da se natovari u krovni kofer

Formula je ADAC-ova: za stvari ostaje dozvoljeno opterećenje krova, minus prazan kofer, minus nosači. U ADAC-ovom primeru VW Golf sme da nosi 75 kg, a nosači su teški 5,1 kg. Sa istim brojevima, za kofere iz ovog teksta:

Kofer i njegova težinaOstaje za stvari
Thule Force XT XL, 21,3 kg48,6 kg
Thule Motion XT Alpine, 25 kg44,9 kg
Thule Vector M, 29 kg40,9 kg
Thule Vector Alpine i L, 30 kg39,9 kg
Cam Sport 431, težina nije navedenane može se izračunati

Drugo ograničenje je nosivost samog kofera. Thule krovne kofere iz ovog teksta deklaracija vodi na 75 kg, a Cam na 50 kg. Važi manji broj: ono što ostane od krova ili nosivost kofera.

Pre kupovine: peta vrata, visina i nosači

Podignite peta vrata do kraja i proverite koliko prostora ostaje do mesta gde bi stajao zadnji kraj kofera. Izmerite i visinu: Thule Force XT XL se diže 41 cm iznad poprečne šipke nosača, i auto je viši najmanje za toliko. Da li kofer i nosači odgovaraju vašem autu, ADAC savetuje da proverite kod prodavca, uz podatke iz saobraćajne dozvole.

Kako se bira veličina krovnog kofera

Po ADAC-u, kofera ima od 300 do 600 litara, a veličina treba da odgovara veličini auta. Kutije koje je ADAC testirao 2024. imaju 340 do 430 litara i odgovaraju, na primer, autu veličine VW Golfa.

Za skije je presudna dužina, ne litri. Thule Motion XT Alpine prima skije do 215 cm, Vector L do 205, Vector Alpine do 200, Force XT XL do 195, a Vector M do 185 cm. Cam za svoje kofere dužinu skija ne navodi.

Za letnje putovanje važnije su širina i visina, jer glomazna torba ne staje u nizak kofer. Force XT XL je visok 44 cm, Motion XT Alpine 35 cm. Thule krovni koferi iz ovog teksta otvaraju se sa obe strane, Cam sa desne. Obostrano otvaranje ADAC navodi kao prednost.

Krovni koferi u poređenju

KoferZa štaLitara i nosivostTežina
Thule Motion XT Alpineskije do 215 cm450 l, 75 kg25 kg
Thule Force XT XLnajviše prostora500 l, 75 kg21,3 kg
Thule Vector Mosvetljenje i filc360 l, 75 kg29 kg
Cam Sport 431povremena putovanja430 l, 50 kgne piše
Thule Ontona kuku, bez krova300 l, 50 kg24 kg

Litri i težine su iz deklaracija. ADAC-ova merenja pokazuju da stvarni prostor ume da bude i 10 odsto manji.

Za skije: Thule Motion XT Alpine

Thule Motion XT Alpine krovni kofer, crni sjajni, dugačak i nizak, pogled sa strane

Thule Motion XT krovna kutija Alpine je dugačak i nizak kofer: 232 cm dužine, 95 cm širine i samo 35 cm visine, 450 litara. Prima 5 do 7 pari skija ili 3 do 5 snoubordova, a skije do 215 cm.

Montira se sistemom PowerClick: pokazivač momenta klikne kad je kofer dobro pritegnut, a montaža ide jednom rukom. Otvara se sa obe strane, a SlideLock sam zaključava poklopac i pokazuje kad je kofer zatvoren. Položaj na krovu je pomeren napred, da peta vrata imaju više mesta.

Iz deklaracije: 450 l, nosivost 75 kg, težina 25 kg, model 6295T, crna sjajna. Nosač za skije traži adapter Thule Box Ski Carrier Adapter 694-9, a na nosače SlideBar ide uz Thule T-track Adapter 697-6.

Veličinu Alpine ADAC nije testirao. Isti model u veličini L u testu iz 2020. godine dobio je ukupnu ocenu 1,9 (dobar) i zauzeo prvo mesto. Zamerke: pri proveri zaptivenosti na kiši ušlo je malo vode, a mehanizam zatvaranja je visok i malo smeta pri pakovanju.

Za koga je: za skijaše, posebno sa skijama dužim od 195 cm, i za auto čiji krov prima kofer od 232 cm a da peta vrata ne udaraju u njega.

Kada nema smisla: za kraći auto i za letnje torbe. U kofer visok 35 cm glomazna torba teško staje, i za to je bolji Force XT XL.

Mane

  • 25 kg kofera: na krovu od 75 kg, sa nosačima, za stvari ostaje oko 45 kg.
  • 232 cm dužine: na kraćem autu kofer može da smeta petim vratima.
  • Nosač za skije nije u kutiji, traži adapter 694-9.
  • U ADAC-ovom testu (veličina L) malo vode je ušlo u kofer na kiši.

Najviše prostora: Thule Force XT XL

Thule Force XT XL krovni kofer, crni, pogled sa strane

Thule Force XT krovna kutija XL ima 500 litara na 210 cm dužine. Kraći je i viši od Motion XT Alpine: 86 cm širine i 44 cm visine, a unutra 197 × 75 × 39 cm. To je kofer za torbe na letovanju više nego za duge skije: prima 5 do 7 pari skija, ali najviše do 195 cm.

Sa 21,3 kg je najlakši Thule kofer u ovom tekstu, pa za stvari ostavlja najviše. Montira se sistemom PowerClick, otvara sa obe strane (DualSide), a LockKnob olakšava otvaranje i zatvaranje i čuva ključ od oštećenja.

Iz deklaracije: 500 l, nosivost 75 kg, težina 21,3 kg, spolja 210 × 86 × 44 cm, visina od poprečne šipke 41 cm, centralna brava, nosač za skije: da. Na nosače SlideBar ide uz Thule T-track Adapter 697-6.

Za koga je: za porodično putovanje sa mekim torbama i za auto kome treba što više litara na što manje dužine krova.

Kada nema smisla: ako parkirate u nisku garažu, jer se kofer diže 41 cm iznad nosača. I ako nosite skije duže od 195 cm.

Mane

  • Visok: 41 cm iznad poprečne šipke, pazite na garaže i podzemne parkinge.
  • Za skije duže od 195 cm je prekratak.
  • ADAC ga nije testirao, a iskustvo vozača sa ovim modelom po imenu nismo našli.

Osvetljenje i filc: Thule Vector M

Thule Vector krovna kutija M, sive boje

Thule Vector krovna kutija M je kofer sa najviše opreme u ovom tekstu: LED osvetljenje unutra, filc na dnu, beli unutrašnji deo poklopca koji uz svetlo olakšava pakovanje noću, ojačan poklopac i prekrivač za čuvanje u paketu. Otvara se sa obe strane, ima SlideLock i PowerClick.

Iz deklaracije: 360 l, spolja 212 × 88 × 33 cm, nosivost 75 kg, težina 29 kg, skije do 185 cm (3 do 5 pari). Iste opreme su Thule Vector krovna kutija Alpine (380 l, 228 cm dužine, skije do 200 cm) i Thule Vector krovna kutija L (430 l, 231,5 cm dužine, skije do 205 cm), obe teške po 30 kg.

Vector se plaća zbog opreme i izgleda, ne zbog prostora. Force XT XL ima 140 litara više, a lakši je za 7,7 kg.

Za koga je: za one koji kofer koriste često, pakuju noću, na primer pred skijanje, i drže kofer na autu celu sezonu.

Kada nema smisla: ako vaš krov sme da nosi 50 ili 60 kg. Kofer od 29 kg sa nosačima tada pojede više od polovine.

Mane

  • Najteži kofer u tekstu: 29 kg, a Alpine i L po 30 kg.
  • Na krovu od 75 kg, sa nosačima, za stvari ostaje oko 41 kg.
  • Veličina M prima skije samo do 185 cm.
  • ADAC ga nije testirao, a iskustvo vozača sa ovim modelom po imenu nismo našli.

Povremena putovanja: Cam Sport 431

Cam Krovni Kofer Sport 431, crni mat, pogled odgore

Cam Krovni Kofer Sport 431 je kofer italijanskog proizvođača od 430 litara, tamno sive boje, sa otvaranjem sa desne strane i nosivošću od 50 kg. U deklaraciji piše da su CAM koferi prošli test sudara, uz sertifikate referentnih ustanova, ali ne piše koji test ni koja ustanova.

Manji kofer istog proizvođača je Cam Krovni Kofer Elite 323: 320 litara, takođe 50 kg nosivosti i otvaranje sa desne strane, za manji auto.

Za koga je: za jedno ili dva putovanja godišnje, kad obostrano otvaranje nije potrebno.

Kada nema smisla: za skije, jer dužina skija nije navedena. I za auto čiji krov nosi malo, jer bez težine kofera ne znate koliko vam ostaje za stvari.

Mane

  • Deklaracija ne navodi težinu ni spoljne mere: ne može se izračunati koliko ostaje za stvari ni proveriti peta vrata.
  • Nosivost 50 kg, manja nego kod Thule kofera iz teksta (75 kg).
  • Otvara se samo sa desne strane.
  • Test sudara se pominje bez imena testa i ustanove.

Kad krov ne može: Thule Onto na kuki

Thule Onto kutija za vučnu kuku od 300 litara, sa zadnjim svetlima

ADAC kao drugo rešenje za više prostora navodi kutije koje se kače pozadi. Imaju smisla ako auto nema nosače ili krov sme da nosi malo. Thule Onto se postavlja na vučnu kuku bez alata i ima 300 litara. Leži nisko, pa se lako tovari, može da se nagne da biste otvorili gepek, a kad ne treba, sklapa se.

Iz deklaracije: 300 l, nosivost 50 kg, težina 24 kg, spolja 139 × 68 × 73 cm, sklopljena 139 × 68 × 42 cm.

Kuka ima svoje dozvoljeno vertikalno opterećenje, i njega proverite u dokumentaciji vozila pre kupovine. Pun Onto je na kuki 74 kg: 24 kg kutije i 50 kg tereta.

Za koga je: za vozače sa kukom koji ne žele da dižu stvari na krov, i za one koji parkiraju u garažu, jer auto ne postaje viši.

Kada nema smisla: bez kuke, i za skije, jer je kutija duga 139 cm.

Mane

  • Bez vučne kuke ne može.
  • Pun je 74 kg na kuki: proverite koliko vaša kuka sme da nosi.
  • Deklaracija ne kaže kako se kutija povezuje na struju auta ni da li ima svoja svetla, a na fotografiji ih ima. Pitajte pre kupovine.
  • Gepek se otvara tek kad se kutija nagne.
  • Auto je duži za dubinu kutije: pazite pri parkiranju unazad.

Da li se skuplji krovni kofer isplati

ADAC je isto pitanje stavio u naslov testa iz 2024. godine. Pobednik je kutija koju za Audi pravi Thule, sa vrlo dobrom ocenom u sudaru, a dve kutije nisu prošle gradski sudar. Razlike su se videle i u montaži: najbolje se montiraju sistemi Atera, Audi, Mercedes, Hapro i Thule, a montaža Škodine kutije lako potraje pola sata. Pouka testa nije da skuplje znači bolje, nego šta se plaća: montaža, brava, obostrano otvaranje i rezultat u sudaru.

Ako kofer na krov ide jednom ili dva puta godišnje, jednostavniji kofer sa jasno navedenom nosivošću radi posao. Takav je i Gentle Giant Krovni kofer GG-1021: 320 litara, do 50 kg, i jedini u ovom tekstu navodi preporučenu brzinu, 100 do 120 km/h. Ako kofer stoji na autu celu sezonu ili ga često skidate i vraćate, brža montaža, obostrano otvaranje i brava koja se sama zaključa vraćaju se svaki put.

Krovni koferi: iskustva vozača

Iskustva su sa foruma vozača i iz utisaka kupaca uz proizvod. Za Force XT XL, Vector, Onto i Gentle Giant iskustvo po imenu nismo našli.

  • Vlasnik kofera Thule Motion XT M od 400 litara, posle nešto više od 1.000 km: kofer je dosta tih, oglasio se samo na delu autoputa sa jakim vetrom. Potrošnju je podigao za 0,5 do 1 litar na 100 km, u proseku bliže 0,5. Vozio je uglavnom po ograničenjima, povremeno i do 150 km/h, za šta kofer, kako sam kaže, nije predviđen. Zamerki nema.
  • Vlasnik kofera Thule Motion XT L na limuzini: kofer nema izraženih mana, ali se na limuzini pri montaži lako ostave tragovi na krovu, čak i uz pažnju. Zato sve dobro obrišite pre postavljanja.
  • Vozač koji je kofer vozio na više auta: na dizelima je pri 160 km/h potrošnja sa koferom bila veća najviše za litar, a na Golfu sa benzinskim 2.0 turbo motorom katastrofalna, 3 litra više na 140 km/h sa koferom nego na 160 km/h bez njega. Brzinu od 160 km/h sa koferom na Golfu nije ni probao, jer je bilo nepodnošljivo bučno.
  • Vlasnik Kamei kofera od 320 litara, kupljenog pre oko 15 godina: kofer i danas radi posao, ali bi sada uzeo Thule, jer je tiši, montira se mnogo lakše, otvara se sa obe strane, a brava i sistem otvaranja su kvalitetniji.
  • Vlasnik uskog i visokog Thule kofera, kojim je za nekoliko godina sedam ili osam puta išao na skijanje: pored njega na krovu ostaje mesta za dva ili tri bicikla, ali bi sada, kad ima i kuku pozadi, uzeo širi i niži kofer.
  • Vlasnik Atera kofera od 550 litara, kupljenog polovno pre pet godina, koji ga godinama ne skida sa auta: kofer je odličan, ali na minusu ume da se zaledi, pa se teže otvara.
  • Kupac kofera Cam Sport 431, jedini utisak uz proizvod, ocena 5: na putovanju nije bilo nikakvih problema, i preporučuje ga ako vam treba dodatni prostor.

Kako se krovni kofer montira i tovari

  1. Prvo nosači: moraju odgovarati vašem autu. Kod prodavca proverite kompatibilnost uz podatke iz saobraćajne dozvole.
  2. Kofer postavite što više napred koliko nosači dozvoljavaju, pa otvorite peta vrata do kraja i proverite da ne udaraju u kofer.
  3. Pritegnite ga po uputstvu. Kod Thule kofera sa sistemom PowerClick pokazivač klikne kad je sila pritezanja dobra.
  4. Teško i ono što ne sme da pokisne ide u gepek. U kofer meke torbe, vreće za spavanje i ćebad, napred meko, i sve vežite kaiševima.
  5. Posle nekoliko kilometara stanite i proverite pričvršćenje kofera i tereta.
  6. Vozite do 130 km/h, pazite na bočni vetar i na visinu auta, a kofer i nosače skinite kad vam ne trebaju.

Česta pitanja

Koji je najbolji krovni kofer?
Zavisi od namene. Za skije Thule Motion XT Alpine, jer prima skije do 215 cm. Za najviše prostora Thule Force XT XL, 500 litara uz 21,3 kg. Za povremena putovanja Cam Sport 431. Nijedan od ovih kofera ADAC nije testirao u ovoj veličini. Motion XT u veličini L bio je prvi u testu iz 2020.

Koliko kilograma sme u krovni kofer?
Onoliko koliko ostane kad od dozvoljenog opterećenja krova oduzmete nosače i prazan kofer, i ne više od nosivosti samog kofera. Kod krova od 75 kg i nosača od 5 kg to je oko 40 do 49 kg za Thule kofere iz ovog teksta.

Koliko litara treba da ima krovni kofer?
Kofera ima od 300 do 600 litara, a veličina treba da prati veličinu auta. Za auto veličine VW Golfa ADAC je testirao kutije od 340 do 430 litara. Jednom vozaču je kofer od 400 litara, uz gepek od 430, bio dovoljan za ceo prtljag na putovanju.

Koliko brzo sme da se vozi sa krovnim koferom?
ADAC preporučuje najviše 130 km/h. Neki proizvođači navode i manje: Gentle Giant GG-1021 preporučuje 100 do 120 km/h. Ako proizvođač navodi manju brzinu, držite se nje.

Koliko krovni kofer povećava potrošnju?
ADAC je izmerio oko 18 odsto pri 130 km/h, otprilike litar na 100 km. Vozač sa koferom Thule Motion XT M javlja 0,5 do 1 litar. Sa većom brzinom razlika brzo raste, na šta ADAC i upozorava.

Thule ili Cam krovni kofer?
Thule krovni koferi iz ovog teksta imaju nosivost 75 kg, otvaraju se sa obe strane i imaju potpunu deklaraciju sa težinom. Cam Sport 431 nosi 50 kg, otvara se sa desne strane, a težina nije navedena. Za povremeno putovanje Cam je dovoljan, a za čestu upotrebu i skije bolji je Thule.

Da li u krovni kofer staju skije?
Staju ako je kofer duži od skija. Proverite podatak o najvećoj dužini skija u deklaraciji: kod Thule Motion XT Alpine to je 215 cm, kod Vector M 185 cm. Cam taj podatak ne navodi.

Auto Forum

autoForum · od 2024.

Na autoforum.rs pišemo o opremi za auto — aditivima, ratkapnama, kadicama gepeka, presvlakama, alatu. O stvarima koje se kupuju jednom u nekoliko godina, a biraju za pet minuta, obično na parkingu, sa telefonom u ruci.

Pišemo samo ono što može da se proveri. Doziranja i deklaracije prepisujemo sa pakovanja, iskustva tražimo tamo gde ljudi navode konkretan auto i kilometražu, a kad proizvod ima manu — ona stoji u tekstu, istim slovima kao i sve dobro o njemu.

Ako vam je ovaj tekst uštedeo jedno lutanje po prodavnicama ili jednu kupovinu zbog koje biste se kajali, odradio je svoje.

Više o tome kako biramo i proveravamo →

Повратак на врх